Badanie Wilgotności Optymalnej - PROKTORRRRRRRR>>> | Księgowy

Badanie Wilgotności Optymalnej - PROKTORRRRRRRR>>> || 60.14km

Czwartek, 6 października 2011 · Komcie(4)
No i wreszcie udało się. Pojechałem. Czołg ważył sporo...
Dwie duże sakwy crosso wypełniało co następuje
3,5l pudełko x4 - po dwa na sakwie.

Zakładając średnią gęstość objętościową piasku jaki wiozłem na 1,7g/cm3 to daje nam po 1,7kg na każdy kilogram. Czyli w rezultacie daje nam 1,7* 14l = 23.8kg piasku

do tego wiozłem:
* 1l coli
* zapinkę - tzw cumę (2kg)
* ubrania
* zeszyt
* długopis
i index;P

I jechałem jeszcze ja: masa tak na oko 67kg

I powiem ja wam, że jechało się dość ciężko. Na modlińskiej woziło trochę tyłem, a nie mało było lawirowania bo to wiadomo, ulica dziurawa.... Na szuterku dobrze już rozgrzany leciałem 20km/h jednak zrezygnowałem z interwałowej jazdy pod mostami i po dotarciu do Gdańskiego jechałem, ulicą i chodnikiem aż do portu praskiego.

W Laboratorium postawiłem rowerek i zabrałem się do pracy. Cholernie lubię takie robótki laboratoryjne.





A oto i sam ON: Ser napierdalacz Proktorrrrrr.



Działa to mniej więcej tak:

Wsadza się piasek do cylindra o znanej objętości. Mamy mase cylinderka. Ciężarek na silniku napier... uderza i zagęszcza ów piasek. Co kolejne cykle dodajemy do piasku określone ilości wody w mililitrach i sprawdzamy kiedy Proktor zaczyna rzygać błotem. No bo najogólniej tak to wygląda;P Jak wody w szkielecie gruntowym jest za dużo, zagęszczanie staje się nieefektywne a woda wypiera piasek z określonej objętości. Maszyna chlapie bryzga, efekt jest taki jak skakanie po namokniętym piasku na plaży. Wynikiem jest to, że w tej samej objętości najpierw mamy coraz więcej masy piasku - element zagęszczania - aż tu nagle masa zaczyna spadać:P - wody staje się za dużo w gruncie.

Moment kiedy krzywa wzrostowa masy zaczyna się zaginać - to miejsce gdzie występuje wilgotność optymalna - taka ilość wody w gruncie, przy której zagęszcza się piasek najlepiej. (ten określony co go badamy)

Wiem, że to blog rowerowy - ale cholernie lubię lab i wam trochę poopowiadałem :D

Badanie dla jednej próbki trwało prawie 1,5h :D

Wyszedłem z uczelni o 16:19

Powrót był już nieomal na pusto, ale zabrałem pudełka aby mieć na kolejne próbki.

I tak oto kolejne ka em ki poleciały:D

Jutro badanie sondą dynamiczną, ale już w terenie;D


Pozdrawiam
Księgowy
Organizator:
Legionowska Katorga,

Komentarze (4)

A czemu czołgiem, a nie Accentem??

sliwka 08:16 piątek, 7 października 2011

A, no to całkiem sensowne. No, a że magisterka to sztuka dla sztuki to chyba dość powszechne;), moja też wybitnie jest sztuką dla sztuki i tylko tym :P

Carmeliana 07:00 piątek, 7 października 2011

Temat dotyczy Geologiczno inżynierskiej oceny gruntów z okolic Legionowa. A badam tu jak napisałem wilgotność optymalną. Badania te, robi się w kopalniach piasku. Często aby zobaczyć jakie właściwości piasek ma. Ktoś kto kupuje piasek z kopalni pod drogę np albo nasyp, wie ile mniej więcej wody "dolać" na nasyp aby przy zagęszczaniu oszczędzić np benzyny na jazdę ciężkimi walcami:) Taniej wszak dolać wody na nasyp i 10x zagęścić, niż po 20 x śmigać walcem i osiągnąć mniej wymierne efekty;D:)

Nie każde badanie jakie robię ma wymierny sens merytoryczny w tej pracy;) Raczej tu w tym przypadku chodzi o przedstawienie wyniku badań i w MGR napisania kilka stron o owej metodzie:) Jakby nie patrzeć wszak to "geologiczno inżynierskie" badanie jest :D

Ksiegowy 19:54 czwartek, 6 października 2011

Co Ty właściwie badasz w tym piasku? Bo chyba nie ilość wody potrzebną do osiągnięcia wilgotności optymalnej? a jesli tak to po co?;) (tzn. nie że to jest temat Twojej pracy, jak się domyślam, czy czegoś takiego, tylko czy to ma jakieś praktyczne zastosowanie?wszystko jedno co tak naprawdę badasz:P)

Carmeliana 19:36 czwartek, 6 października 2011
Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa ciest

Dozwolone znaczniki [b][/b] i [url=http://adres][/url]