Przebiegi półbiegi i inne biegi - czyli klik klikowi nie równy. || 0.01km
Zacznijmy od podstaw:
http://si.shimano.com
Ta strona jest tajnikiem wiedzy mojej i rozwiewa czasem bardzo zawiłe wątpliwości w serwisie, co i jak i przede wszystkim w jakiej kolejności złożyć. Pomaga także w zamawianiu części kompatybilnych i generalnie rozjaśnia nam szarość i skomplikowany rozkład grup shimano. Zwłaszcza przy różnych mariażach grup 105 z Dure ace i czy np dana manetka będzie pracować z 2 czy 3 biegami, lub czy i jakie kasety przyjmie dana przerzutka. Tego jest naprawdę od groma i czasem nie da się na oko. Taka ściągawka każego serwisanta.
Jak to działa?
Ot weźmy sobie pierwszą z brzegu klamkomanetkę:
Tiagra... model:
ST-4600
Wpisujemy sobie ten symbol w wyszukiwarkę i mamy całą masę informacji.
UM - user manual, czyli instrukcja obsługi. Opisuje całość produktu, od działania, po montaż, przez pracę i regulację. To wam najbardziej się przyda, bo skompresowane jest do krótkich informacji, jakie znajdziecie w pudełku z daną przerzutką, manetką, kasetą czy czymkolwiek innym.
DM - dealer`s manual - instrukcja dla dilera;) Generalnie sporo więcej info, dokładniejsze opisy, czasem nawet lekki bałagan informacyjny. DO poczytania dla ciekawskich chcących sobie popatrzeć jak wygląda kompatybilność komponentu jakie są zamienniki itp. DM ma także dokładne szkice montażu prowadzenia linek i sposobu otwierania klap, aby dostać się do bebechów. Czasem w jednym DM jest kilka różnych modeli opisanych więc dokładnie czytajcie nagłówki opisywanych schematów 4600 i 4603 to inne manetki itp...
EV - schemat budowy i szybki wgląd na to co jakim symbolem w shimano oznaczone. Np rozwaliłeś kółka od przerzutki szukasz kompatybilnych na Shimano, albo nie wiesz czy te z allegro będą pasować, można kontrolnie sobie sprawdzić. W piastach pokazane są numery kodowe stożków, ilość oraz rozmiar kulek, oraz kolejność podkładek. Jednym słowem cała dokładna schematologia - dla wytrwałych.
Kliki i półkliki - w skrócie. Manetki sosowe LEWE (2 lub 3 rzędowe) w odróżnieniu od tych MTB mają tzw "półbiegi". CO to jest? Otóż. Półbieg, to taki dodatkowy "klik" w manetce LEWEJ, który pozwala na takie ustawienie wózka przedniej przerzutki aby nie obcierała. W rowerach NIE-szosowych są tylko 3 kliki jak mamy 3 biegi i regulując przerzutkę ustawia się tak, że każdy klik odpowiada jednej tarczy. Tu w szosie mamy tak, że mamy pełny bieg i pół biegu, który lekko przesuwa wózek aby przy skrajnych przełożeniach ustawić wózek w lini łąńuchcha.
np 2x9 (jeśli mamy 9 biegów)
Gdy chcemy ustawić bieg 3x3 skos łańcucha jest ostry i wózek łatwo ociera o łańcuch więc mamy półbieg aby to zredukować. Pełne kliknięcie powoduje zrzucenie na dwójkę przy korbie.
PO CO TO?
Pewnie spytacie po kiego grzyba to? Przecież jak chce użyć biegu 3x3 to mogę skorzystać z biegu np 2x6 itp. Ok to prawda, ale w szosie po prostu takie coś jest i czasem na wyścigu nie ma czasu na mielenie przednia i tylną manetką, i przetasowanie biegów z 3x3 na 2x6 czy temu podobne. Ggy jest ogień a jest podjazd łatwiej przeklikać sobie tylną przerzutką i lekko skontrować przednią, niż łomotać tymi manetkami.
Niektóre lewe manetki mają takich "pół" klików nawet 3 lub 4. Bo przy 10 czy 11 rzędowej kasecie prezycja ustawienia przedniego wózka w stosunku do tylnej lini łańcucha jest większa.
Ja na szosie, generalnie i tak korzystam z kilku biegów z tyłu, ale czasem pomaga takie "doregulowanie" półklikiem aby wszystko szło bez tarcia.
Ot i masz ci babo placek - zachciało się szosy u trzeba teraz klikać i klikać;P
Pozdrawiam
Księgowy
Organizator:
Legionowska Katorga,
Castle Ultra Race ,
Tour De Zalew